Implanty zębowe są obecnie najlepszą i najbardziej funkcjonalną z możliwych opcji odbudowy utraconych zębów. Za ich pomocą można skutecznie przywrócić funkcjonalność jamy ustnej, zarówno Pacjentom, którzy utracili pojedynczy ząb, jak i osobom cierpiącym z powodu bezzębia. Implanty mogą być dostosowane do rozmaitych warunków w jamie ustnej, co powoduje że zdecydowana większość Pacjentów może dzięki nim zyskać nowe zęby, które wyglądają i funkcjonują zupełnie tak jak ich własne uzębienie.

 

Ponieważ implanty zębów zachowują się jak naturalny korzeń zęba i zapobiegają dalszej utracie kości, z medycznego punktu widzenia są jedną z najlepszych, stosowanych współcześnie metod. Do głównych zalet leczenia implantologicznego zalicza się również wysoki komfort użytkowania, podniesienie jakości życia, możliwość rezygnacji z ruchomych protez, brak konieczności szlifowania zdrowych zębów otaczających lukę oraz względy estetyczne.

Implant zębowy to niewielka śruba tytanowa, którą umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Jej zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, który pacjent utracił. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu lub  jako filary to większych rekonstrukcji – mostów albo protez zatrzaskowych.

Leczenie implantologiczne krok po kroku

  1. Pierwszymi krokami w każdym leczeniu implantologicznym są konsultacja i wykonanie precyzyjnej diagnostyki, na podstawie której może zostać stworzony plan i kosztorys. Dzięki informacjom, jakie dostarczają niezbędne badania diagnostyczne, m.in. tomografia komputerowa, lekarz może indywidualnie dostosować najlepszą metodę leczenia do konkretnego Pacjenta.
  2. Jeśli u Pacjenta wystąpił zanik kości, wszczepienie implantów należy poprzedzić odpowiednimi zabiegami chirurgicznymi, np. odbudową kości lub podniesieniem zatok szczękowych.
  3. Kolejnym etapem jest wykonanie zabiegu implantologicznego. Tytanowy implant umieszczany jest w kości. Zabieg wszczepiania implantu jest całkowicie bezbolesny dzięki nowoczesnym formom znieczuleń. Po implantacji następuje regeneracja tkanek i ich integracja z implantem. Tytan jest metalem biokompatybilnym, doskonale tolerowanym przez ludzki organizm. Jego stałe połączenie z kością powoduje powstanie stabilnej podpory, na której oprzeć można konstrukcję protetyczną. Proces ten trwa ok. 4-6 miesięcy.
  4. Gdy implanty całkowicie się zagoją, może zostać zamocowany do nich łącznik. To element, który ma za zadanie łączenie implantu z odbudową protetyczną. W zależności od rodzaju ostatecznej pracy protetycznej proponujemy łączniki tytanowe, złote lub cyrkonowe.
  5. Korona protetyczna, most lub proteza zostają przygotowane w laboratorium protetycznym na podstawie wycisku uzębienia. Gdy praca jest gotowa i spełnia wszystkie oczekiwania Pacjenta, lekarz mocuje ją na stałe na implantach. Od tej pory może służyć Pacjentowi jako jego “trzecie zęby”.

Wskazania dla pacjentów po leczeniu implantologicznym

Po zabiegu

Bezpośrednio po wszczepieniu implantu okolica zabiegu może być opuchnięta, jednak obrzęk nie powinien się utrzymywać dłużej niż dwa-trzy dni. Towarzyszyć mu może obrzmienie, a także bóle pooperacyjne. Stomatolog wykonujący implantację zaleci zimne okłady,  a także zaordynuje leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Warto pamiętać o tym, że jeżeli coś budzi nasze objawy w tym okresie, wówczas należy skontaktować się ze stomatologiem.

W czasie gojenia się

W czasie dwóch tygodni po zabiegu nie należy pić gorących napojów, a także należy odstawić w tym czasie napoje alkoholowe oraz papierosy. W okresie gojenia się należy unikać twardych potraw, a zwłaszcza gryzienia i żucia w okolicy wszczepionego implantu. Po posiłkach usta należy przepłukać letnią wodą. Dodatkowo parę razy w ciągu dnia należy płukać jamę ustną odkażającą płukanką. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a także unikać korzystania z sauny czy kąpieli słonecznych. Należy również możliwie mało mówić. Najczęściej po okresie dwóch tygodni odbywa się wizyta kontrolna, w czasie której zdejmowane są szwy.

Po zakończeniu się procesu integracji implantu z kością, co trwa od 3 do 6 miesięcy następuje zamiana śruby zamykającej na śrubę gojącą, a następnie po upływie dwóch tygodni następują prace protetyczne polegające na osadzeniu korony, mostu czy protezy na implancie. W zależności od tego, jakie rozwiązanie zostanie zastosowane etap ten może potrwać nawet do sześciu tygodni.

Po leczeniu implantologicznym bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, dlatego warto poprosić lekarza o wskazówki. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, a także o regularnych kontrolach u stomatologa.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Chcesz dokonać rezerwacji? Masz pytanie? Naciśnij poniżej przycisk i zadzwoń do nas.